Du läser här:

Naturreservat Kohagen

Kohagens naturreservat bildades 1993 som ett av de första kommunala naturreservaten i landet.

I det 37 hektar stora området finns en mångfald av olika naturtyper. Denna mångfald är grunden för ett variationsrikt växt- och djurliv. Här finns både ängs- och naturbetesmarker och gammal granskog insprängda i en vacker bergslagsnatur intill Kolbäcksån och Strömholms kanal.

Förr betade brukets kor här, nu är det hästar och får som håller markerna öppna. På det sättet gynnas den flora som endast växer på hävdad mark, dvs mark som antingen är betad eller slagen. Utan betesdjuren skulle ängsmarken förbuskas och många arter snabbt försvinna.

På de öppna ängs- och hagmarkerna växer det bland annat slåtterblomma, slåtterfibbla, ängsskallra, ängsvädd, svinrot, jungfrulin och darrgräs.

Tre orkidéarter finns i området, fläckig nyckelblomster (Jungfru Marie nyckelblomster), grönkulla och nattviol.

I den gamla granskogen kan man även finna den ovanliga och vedlevande svampen ullticka. Ulltickan lever endast i gammal skog med god tillgång på omkullfallna granstockar.

Inom reservatet finns många hålträd som gynnar ett rikt fågelliv med häckande spillkråka, gröngöling, större hackspett, skogsduva, kaja, stare, nötväcka och grönsångare. Vissa år häckar även hornuggla och kattuggla i Kohagen.

Sidan publicerad av: Hans Klocker
, 2012-02-08 13:42
Surahammars kommun | Box 203 735 23 | Surahammar
Växel 0220-390 00 | Fax 0220-390 03 | E-post kommunen@surahammar.se