Urskog - gammelskog

Hela Västmanlands län är starkt kulturpåverkat. I kommunen har Bergslagens gruv- och järnindustri påverkat skogen i stor omfattning. Det gick åt mängder med ved inom denna industri vilket har medfört att någon egentlig urskog med gammal orörd skog som uppkommit genom naturlig föryngring på orörd skogsmark, är svår att finna i länet. Istället kallar man den äldsta och mest orörda skog för "gammelskog". Den kan ha spår av mänsklig påverkan, men har ändå höga naturvärden.

En gammelskog kan se ut på många olika sätt. Den kan bestå av grova, höga granar och vara mörk och fuktig med mycket mossor och svampar. Den kan även vara gles och mest bestå av magra tallar på berg- eller myrmarker.

Utmärkande för gammelskogen är att det finns mycket död ved. Träd som dör av ålder, blixtnedslag eller blåser omkull och bildar högstubbar och lågor får vara kvar och långsamt brytas ned. De blir boplats åt mossor, lavar, svampar och insekter som i sin tur blir mat åt skogens fåglar. En stor del av skogens växt- och djurarter är beroende av död ved för att kunna fortleva.

Områden med gammal skog där liten kulturpåverkan har skett utgör en hotad naturtyp och är därför viktig att skydda så att dess unika flora och fauna kan bevaras.

Sidan publicerad av: Erik Munktell
, 2007-11-07 10:34
Läs mer här:

Fler artiklar »

Surahammars kommun | Box 203 735 23 | Surahammar
Växel 0220-390 00 | Fax 0220-390 03 | E-post kommunen@surahammar.se