Du läser här:

Organisationen "Företagarna" i Surahammars kommun

Företagarna är en ideell företagarpolitisk organisation som är partipolitisk obunden. De verkar för en marknadsekonomi och ett bättre klimat för småföretagare. Organisationen finns på riks-, regions- och lokalnivå och har som mål att skapa bästa möjliga förutsättningar för att starta, driva, utveckla och äga företag i Sverige.

I Surahammars kommun finns en lokal företagarförening med ca 60 medlemmar. Den lokala föreningen består av företagare från olika affärsområden som arbetar ideellt på sin fritid. De försöker träffas ett par gånger per år med olika aktiviteter och föreläsare. Här finns möjlighet till nya affärskontakter.

Företagarna på riksnivån länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönsterarbetar jurister och ekonomer med utredningar och rapporter. De arbetar bland annat fram underlag för Företagarnas ställningstagande inom olika sakområden. Företagarna deltar också i myndigheters och andra organisationers utredningar och arbetsgrupper. Som medlem får man tillgång till kostnadsfri juridisk och ekonomisk rådgivning i företagarfrågor, försäkringspaket samt rabatter och bonusavtal på bland annat bensin och transporter.

För mer information om Företagarna i Surahammars kommun kontakta

Rudi Kloos, Rk Rör i Surahammar AB i Surahammar, Tfn 0220-338 15

Sidan publicerad av: Sabine Dahlstedt
, 2011-09-16 11:18
Surahammars kommun | Box 203 735 23 | Surahammar
Växel 0220-390 00 | Fax 0220-390 03 | E-post kommunen@surahammar.se