I slutet av 2010 ansökte ett antal företagare från Surahammars kommun tillsammans med kommunens näringslivskontor och Hallstahammars Promotion
(HP) om att delta i ett projekt med syfte att kompetensförstärka företagen. Projektet kallas för "Handelsplats Surahammar". Nu har ansökan gått igenom och stödet beviljats.
I projektet ingår 37 företag med totalt 153 anställda.
Projektets mål
Projektets mål är att skapa ett företagsklimat som präglas av arbetsplatser som samverkar och har kompetenta medarbetare. Detta bidrar till tillväxt och utveckling för både företagen och kommunen. Projektet pågår i två år och startade 1 mars 2012.
Projektet är nu igång
Projektet är nu igång och företagen tillsammans med Susanne Sedvall gör nu verksamhetsanalyser för att se vilka behov företagen har när det gäller kompetensförstärkning.
För mer information kontakta
Susanne Sedvall, projektledare, tfn 0220-150 60
Sabine Dahlstedt, näringslivsansvarig på Surahammars kommun på tfn 0220-390 10
