Du läser här:

Trevlig stämning på premiären av Arn i Virsbo

Stämningen var på topp när filmen om Arn hade Sverigepremiär i Virsbo på juldagen. Medlemmar i föreningen Tuhundra Naepdinne från Riddarhyttan var utklädda i tidstypiska kläder. Bland annat stod Kjell-Eric Eliasson vid ingången till biosalongen i en vacker dräkt från 1200-talet med en stor lans vid sin sida. Så här var inte tal om att planka in på premiärvisningen!

Under premiärdagen i Virsbo var det över 100 personer som såg filmen. De som inte hade möjlighet att se filmen på juldagen får en ny chans torsdagen den 3 januari 18.00 för då visas den igen i Virsbo Folkets Hus.
   

Se filmen i Surahammar!


De som inte var i Virsbo under premiärdagen har också möjlighet att se filmen om Arn idag på Folkets Hus i Surahammar 19.00. Den visas också

fredagen den 28 december 19.00 och
onsdagen den 2 januari 19.00 på Folkets Hus i Surahammar.

Biljettpriset är 70 kronor och filmen är tillåten från 11 år. 

Välkomna till våra biosalonger i Surahammars kommun!

Sidan publicerad av: Sabine Dahlstedt
, 2007-12-27 11:05
Surahammars kommun | Box 203 735 23 | Surahammar
Växel 0220-390 00 | Fax 0220-390 03 | E-post kommunen@surahammar.se